عدم علاقه به همسر

1-    پرداختن به اختلاف و زمینه های سوءتفاهم،دامن زدن به آنها به جای شناسایی مسأله و پیدا کردن راه حل.

2-    عدم کوشش در تأمین امنیت روانی- عاطفی همسر و بکارگیری سعه صدر در برخورد با ناملایمات زندگی.

3-    بدبینی به همسر و اتخاذ روش های غیر مسالمت آمیز و فاقد صمیمیت در مواقعی که رفتار خاصی مبهم است به جای پرسیدن هدف و علت رفتار و کوشش در راستای روشن شدن موضوع به روش خوش بینانه.

4-    پاسخ خشونت همسر با خشونت به جای سکوت در مقابل خشونت و طرح موضوع در زمانی دیگر و موقعیتی مناسب.

10- یک جانبه گری در برنامه ریزی های انجام شده به منظور دید و بازدیدهای خانوادگی،اوقات فراغت.

11- نسبت دادن القایی چون بدقول، زرنگ، شلخته، لجباز و...

 

راهکارهایی برای افزایش علاقه میان زوجین

یکی از اشتباهات جبران ناپذیر زوج ها بعد از آغاز زندگی مشترک، فراموش کردن ابراز علاقه و گذاشتن وقت برای یکدیگر است. گویا همه چیز فدای روزمره گی ها میشود. غافل از اینکه این مسأله باعث دور شدن و دلخوری زن و شوهر از یکدیگر و ایجاد فاصله بین آن دو می گردد.

در حالی که با یک شاخه گل، یک کلمه محبت آمیز و چند دقیقه صحبت صمیمانه می توان مشکلات و دلخوری ها را از سر راه برداشت و زندگی شیرینی را در کنار همسر خود در پیش گرفت.

شاید باور نکنید ولی راههای ساده ای برای ابراز علاقه به همسرتان وجود دارد:

1-    برای او پیام های محبت آمیز بفرستید. به تلفن همراه او پیامی صمیمانه بفرستید. مطمئن باشید که این کار هم شیرین و هم جالب است.

2-    یکی از کارهای مشکل او را انجام دهید. یکی از کارهای روزمره که او رغبتی به انجام ان ندارد، مانند چیدن علف های هرز، را انتخاب و برای او انجام دهید و هنگامی که او از انجام گرفتن آن توسط شما احساس راحتی می کند، نظاره گر باشید.

3-    با هم یک کار سرگرم کننده انجام دهید، یک سرگرمی مانند حل جدول، تکمیل پروژه ای برای بهتر کردن محیط خانه، یا فروش اجناس غیر قابل مصرف منزل که می تواند شما را به هم نزدیک کند را انتخاب و در انجام آن با یکدیگر مشارکت کنید.

4-    با هم بازی کنید، با انجام بازی هایی نظیر شطرنج، لحظات خوبی را ایجاد کنید. فقط به یاد داشته باشید که اگر شما را شکست داد، با او درگیر نشده و تنها لبخند بزنید.

5-    حس قدردانی خود را ابراز کنید. وقتی همسرتان سخت کار می کند یا برایتان کاری انجام می دهد، بگذارید بداند که شما قدردان زحمات او هستید.

6-    خانه را تبدیل به پناهگاهی برای او کنید. خانه را محل امنی برای همسرتان کنید تابتواند از استرس های زندگی رهایی یابد. تمام تلاش خود را برای ساختن محیطی مطلوب در خانه، بنمایید.

7-    به کارهای عجیب و غریب او بخندید و اجازه ندهید کارهای کوچکی که همسرتان انجام می دهد، اعصاب شما را درهم بریزد، اگر درباره آن بیندیشد، ممکن است برخی از آنها شما را بیشتر به همسرتان جذب کند. اگر او این کارها را انجام نداده، فقط می خواسته که تکراری عمل نکند.

8-    برای او دعا کنید. از خداوند بخواهید که دردرست انجام دادن همه کارها، او را یاری کند. همچنین گاهی اجازه دهید همسرتان این دعا را بشنود. این کار سبب می شود تا او دریابد که وقتی او قادر به انجام کاری نیست، شما از شخصی توانا به رأیش درخواست کمک می کنید.

9-    قبل ازدورانداختن چیزی هماهنگ کنید. اگر همسرتان وسایلی دارد که به نظر شما غیرقابل استفاده است، پیش از آنکه مطمئن نشده اید که به آن احتیاجی ندارد، آن را دور نیندازید.

10- قبل از نظافت هماهنگ کنید. پیش از جابه جایی یا مرتب کردن وسایل روی میز کار همسرتان، از او اجازه بگیرید. شاید او وسایلی را طوری قرار داده که دسترسی به آنها به رایش راحت تر است و ممکن است در صورت جابه جا کردن آنها، برای او بی نظمی به وجود آید.

11- با هم به پیاده روی یا گردش بروید. بگذارید طبیعت خلق وخوی شما را برای دوست داشتن تنظیم کند. صحبت کنید. گوش دهید.

12- انتظار نداشته باشید انچه را در ذهنتان می گذرد را بخواند. اگر موضوعی هست که می خواهید همسرتان بداند، به او بگویید، از او انتظار نداشته باشید که از افکار و احتیاجاتتان باخبر باشد.

13- باهم بخندید. دوران بزرگسالی خود را برای لحظاتی خاموش کنید و باهم کارهای بچه گانه و شادی آور انجام دهید. همچنین، اگر کار اشتباهی انجام شد، سعی کنید با شوخی و خنده از آن بگذرید، این کار سبب کاهش استرس در آن شرایط خواهد شد.

14- از جاسوسی کردن بپرهیزید. از مخفیانه زیرنظرگرفتن و بررسی همسرتان دوری کنید. اگر می خواهید چیزی را بدانید، بدون رودربایستی از او سوال کنید.

15- کارت پستال های عاشقانه به او بدهید. منتظر یک مناسبت خاص نباشید تابه او هدیه ای بدهید. عاشقانه ترین کارتی که می توانید را پیدا کنید و در ماشین او بگذارید. فراموش نکنید که پیام عاشقانه خود را هم درآن بنویسید.

16- خوراکی های مورد علاقه او را تهیه کنید. شکلات یا هر خوراکی دیگری که او دوست دارد را بخرید و در کنار ظرف غذای او با یک جمله ی زیبا بسته بندی کنید.

17- درباره ی آینده گفت و گو کنید. آینده خیلی هم از آنچه که به نظر می رسد دور نیست. درباره ی جاهایی که دوست دارید وقتی 50 سال از ازدواجتان گذشت بروید، با هم حرف بزنید و سعی کنید تا آن رویاها به واقعیت تبدیل شوند.

18- شک و تردیدها را روشن کنید. اگر همسرتان گفتار یا رفتاری مشکوک داشت، زود نتیجه گیری نکنید. به او فرصت دهید تا پیش از انکه شما قضاوت کنید، ان را توضیح دهد.

19- بگذارید او مرد خانه باشد. اگر چه این مسئله هر روز کمتر در نظر گرفته می شود، اما هنوز هم مفید است. اما این بدان معنا نیست که چون فقط همسرتان خانه را اداره می کند و چرخ زندگی را می چرخاند، شما نباید حق انتخاب داشته باشید. این یعنی او رئیس تیم است.

20- بگویید« معذرت می خواهم ». اگر چه شرایطی وجود دارد که ممکن است شما نخواهید بپذیرید که اشتباه می کنید. شاید حرف آزار دهنده ای گفته باشید یا کار بی اهمیتی انجام داده باشید. هیچ گاه برای اظهار تأسف و عذرخواهی از همسرتان غرور نداشته باشید.

21- به قول های خود عمل کنید. اگر به همسرتان قول انجام کاری داده اید، باید تا پایان آن را دنبال کنید.

22- گذشته ها، گذشته! چنانچه همسرتان با رفتار یا گفتارش باعث آزردگی شما شده است، او را ببخشید. هر گاه اختلافی به وجود آمد، گذشته ها را به رخ او نکشید، به خصوص اگر اظهار پشیمانی کرده بود.

23- صادق باشید. چیزی را از همسرتان مخفی نکنید. روراست و شفاف باشید. این مورد به درستکاری بیشتر شما کمک خواهد کرد.

24- در برابر دوستانش به او افتخار کنید. مردها به طور ذاتی روی بالا بردن خود حساب می کنند. گاهی اوقات به منظور دلگرمی دادن به او بگذارید تعریف های شما را در مورد رفتارها و کردارهای خویش بشنود.

25- ماشینش را بشویید. او را با شستن و تمییز کردن ماشینش غافلگیر کنید. اگر نمی توانید خودتان کار را بر عهده بگیرید، آن را به یک متخصص بسپارید.

26- عکس او را در صفحه ی کامپیوتر قرار دهید. با قرار دادن عکس او بر پس زمینه ی کامپیوتر خود، اجازه دهید او بداند که هنوز هم مردی خوش تیپ است.

27- با هم عبادت کنید. زوجی که با هم نماز می خوانند، با یکدیگر می مانند. این ها لحظاتی لطیف و خاص هستند که بین هر دو شما به یک میزان تقسیم شده و به یک اندازه اهمیت دارد.

28- غذایتان را زیر نور شمع بخورید. غذای مورد علاقه او را بپزید و شمع ها را اوشن کنید. زمانی را به تمرکز و توجه به یکدیگر و نگاه کردن در چشمان هم اختصاص دهید.

29- در مقابل دیگران با او مخالفت نکنید. این کار سبب شرمنده شدن او خواهد شد و باعث می شود تا احترام دیگران نسبت به او از بین برود. در نظر داشتن این نکته به خصوص اگر دارای فرزند هستید، بسیار اهمیت دارد.

30- دربرابر دیگران او را مورد انتقاد قرار ندهید. اگر حس می کنید همسرتان نیاز به کمی انتقاد سازنده دارد، به هیچ وجه آن را مطرح نکنیدمگر خصوصی و با لحنی دوستانه مورد انتقاد قرار گرفتن در جمع، سبب پایین آمدن عزت نفس و جریحه دار شدن احساسات می گردد.

31- از او حمایت کنید. به دیگران اجازه ندهید به همسرتان بی احترامی کنند. حتی نظریه ای کنایه آمیز می تواند آزاردهنده باشد. از او دفاع کنید. نگذارید شخصی، مهم ترین و باارزش ترین فرد زندگی تان را به زمین بزند.

32- خودتان را دوست بدارید. خیلی وقتها ما به عنوان یک زن، به خاطر سستی خودمان، جلوی شوهرمان را می گیریم. یاد بگیرید که انها را آزاد بگذارید. موضوعاتی که شما را نگران می کنند، اغلب حتی آنها را آزار نمی دهند. آنچه آنها را اذیت می کند، زمانی است که ما مانع آنها می شویم. به یاد داشته باشید، گرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما وقتی خودتان را دوست نداشته باشید نمی توانید واقعأ شخص دیگری را دوست بدارید.

33- هنگام بیماری مراقبش باشید. مردها نازپروردگی را دوست دارند، به خصوص هنگامی که بیمارند. همه چیز را برای او فراهم کنید و سوپ مخصوصی هم برایش بپزید.

34- درچشمان او بنگرید. زمانی که همسرتان با شما صحبت می کند، نه تنها این کار نشانگر این است که شما به آنچه او می گوید علاقه مندید، بلکه چیزی در نگاه کردن در چشمان او وجود دارد که به شما والایی خواهد داد.

35- عکس های عروسیتان را قاب کنید. پس از اینکه مدتی از ازدواجتان گذشت، عکس های عروسیتان را مخفی نکنید. بلکه آنها را در قاب عکس بگذارید. این کار یادآوری خواهد کرد که چگونه در ابتدا عاشق هم شدید و چقدر این عشق افزایش یافته است.

36- سند ازدواجتان را به نمایش بگذارید. سند مقدس ازدواجتان را قاب بگیرید. این کار یک یادآوری شگفت انگیز و پایدار مبنی بر این خواهد بود که عشق شما مهرو موم شده است و شما به طور قطع به یکدیگر تعلق دارید.

37- به او اعتماد کنید. بیشتر اوقات زن ها نشسته اند و منتظرند تا همسرشان کار خطایی انجام دهد. تا مچشان را بگیرند. جرأت داشته باشید و او را باور کنید.

 

 

موضوعات مرتبط:

ابراز علاقه، ابراز محبت، ابراز محبت به همسر، همسرداری، جذابیت پس از ازدواج، غلبه بر روزمره گی، ایده های ابراز محبت، ابراز عشق، تحقیر، شخصیت بخشیدن، انتقاد در جمع، تعریف، تمجید، محبت، کانون خانواده، راهکار، عشق ورزی، دوست داشتن، آنچه مردان از آن بیزارند، جنس مخالف، اعتماد، جاسوسی، احترام به همسر، رئیس خانه، مرد.

 

منابعی برای مطالعه ی بیشتر

-         آلبوم زندگی. مهدی تلخابی

-         آیین همسرداری. ابراهیم امینی

-         تعلیم و تربیت در اسلام. شهید مطهری

-         خانواده ی خوشبخت. فرزند موفق. خسرو امیر حسینی

-         بهداشت روانی. دکتر گنجی

-         همسران برتر. دکتر غلامعلی افروز

-         راز شادمانی. بیل گرام. ترجمه ی میکائیل

-         ایین زندگی. ویل کارنکی

-         رمز شادی و تندرستی. ماور گیلورد

-         مهارت های عملی زندگی. فیلیپ مک گرا

 

/ 1 نظر / 261 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم سالروز شهادت نبی مکرم اسلام، پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم و سبط اکبرش، کریم اهل بیت، امام مجتبی، حضرت حسن ابن علی علیه السلام تسلیت باد