10نکته که شما را از مشاجره زناشویی دور نگه می دارد.

10 نکته که شما را از مشاجره‌های زناشویی دور نگه می‌دارد

 

  رنجش‌های قدیمی را از نو زنده نکنید. مسایلی که قبلا شما را رنجانده است و به اندازه کافی در مورد آن مشاجره داشته‌اید را مجددا مطرح نکنید. به جای «تو و شما» جملات خود را با من شروع کنید. وقتی از فاعل من استفاده می‌کنید، مسوولیت احساس‌تان را می‌پذیرید و احتمال اینکه همسرتان به حرف شما اهـمـیت بدهد، بیشـتر می‌شود و بنابراین بهتر است بگویید: «من عصبانی هستم»، «من به شما افتخار می‌کنم.»

 

 از کلمات «همیشه و هرگز» استفاده نکنید. زیرا کلمات هرگز و همیشه بیش از اندازه قدرتمند هسـتند و طرف مقابل شما را خشمـگین می‌کند. مثلا می‌گویید «تو هـمـیشه دیـر می‌آیی.» «هیچ‌وقت دست به سیاه و سفید نمی‌زنی.»
 صحبت همسرتان را قطع نکنید. زمانی‌که صحبتش را قطع می‌کنید، او را عصبانی می‌کنید و به او این احساس را می‌دهید که کسی به حرف شما گوش نمی‌کند و برای آن ارزشی قایل نیست.

 از ذهن‌خوانی پرهیز کنید. این مساله هنگامی است که شما راجع به افکار و احساسات سایرین فرضیه‌ای منفی می‌سازید. به عبارت دیگر شما برداشت‌های خود را به دیگران نسـبت می‌دهید، تصور می‌کنید مردم این‌گونه فکر می‌کنند عباراتی از قبیل: «تو می‌خواستی مرا اذیت کنی»، «تو دوستان مرا نمی‌پسندی» «تو می‌خواستی کاری بکنی که من احساس گناه بکنم.»


 رنجش‌های قدیمی را از نو زنده نکنید. مسایلی که قبلا شما را رنجانده است و به اندازه کافی در مورد آن مشاجره داشته‌اید را مجددا مطرح نکنید.

 


 از برچسب زدن و ناسزا گفتن خود‌داری کنید، مثلا از کلمات خودخواه، بی‌ملاحظه و بدجنس خودداری کنید.
 همسرتان را با دیگران مقایسه نکنید. اگر می‌خواهید مقایسه‌ای در کار باشد او را با خودش مقایسه کنید.

 


 در مواقعی که میهمان دارید با همسرتان جنگ و جدال نکنید.

حرمت همسرتان را نگه دارید و در حفظ شخصیتش بکوشید.

 


از طرح سوال‌هایی که با «چرا» شروع می‌شوند، اجـتناب کنید.

 سوال‌هـایی که با چـرا شـروع می‌شوند، می‌توانند اثر مبارزه‌جویانه و سرزنش‌آمیز داشته باشند. مثلا چرا آن کار را کردی؟ یا چرا این طوری فکر می‌کنی؟ طرح این‌گونه سوال‌ها افراد را در حالت دفاعی قرار می‌دهد و در آنها مقاومت ایجاد می‌کند.


 با طعنه و کنایه صحبت نکنید. با گوشه و کنایه صحبت کردن آفت زندگی و باعث تیرگی زندگی می‌شود.

/ 1 نظر / 51 بازدید
ستاره

سلام.همیشه درمشاجرات اجتناب از رنجشهای قدیمی مفید نیست.گاهی وقتا با بیانشون تلنگری به فرد میزنیم که به خودش بیاد و لجاجت نکنه.